Jojobet Sitesi

Vainakh: Ramzan Kadırov'un neden Aziz Batukaev'e ihtiyacı var?

Aziz Batukaev

Prime Crime haber ajansının edindiği bilgiye göre, önceki gün Arkhangelsk bölgesinden Çelyabinsk bölgesine kadar olan etabı takip eden 36 yaşındaki hukuk hırsızı Akhmed Dombaev, namı diğer Akhmed Shalinsky, Moskova'daki tutuksuz yargılanmak üzere cezaevine girdi. 1 numaralı merkez . Ahmed için hemen düzenlenen hırsız olgunluğu sınavı, eski CHIASSR'ın başka bir unvanlı yerlisi ve hatta adaşı, Ahmed Sütü olarak bilinen Akhmed Evloev'in yardımı olmadan geçilmedi. Durumun tüm draması, Sutuly'nin arkasındaki hırsızlar ile Shalinsky'ye karşı iddiaları olanların aynı kişiler olmasıdır. Bu nedenle Sutuly'nin olumlu kararı, "kıdemlilerinin" olumsuz görüşünün aksine, Dombaev'in sorularını ortadan kaldırmakla kalmayıp Evloev'in de gündeme gelmesine neden oldu. Kitlelerin görüşüne göre, Sutuly'nin güdülerinde, hırsızlara karşı ulusal galip geldi.

Akhmed Dombaev, Moskova hapishane topluluğu tarafından 2009'dan beri biliniyor, ancak her zaman bir hırsız olarak tanınmıyor ve sonunda ancak Şubat 2013'te kabul etti. Ahmed'in en büyük şöhretinin bir hırsız ailesine kabul edilmesinin iniş ve çıkışlarıyla bağlantılıdır. İlk başta Ahmed Shalinsky'nin, Aralık 2012'de, Büyükbaba Hassan'ın hayatı boyunca, ateşli muhaliflerinin Dubai'deki bir toplantısında , diğer on beş aceminin bir parçası olarak hırsız ilan edildiğini hatırlayın. Ahmed'in Butyrka'da yolları kesiştiği bu koalisyonun tutuklu liderlerinden biri olan Badri Koguashvili'nin, onun hakkında en gurur verici görüşünü sürdürdüğü ve kendisini görme arzusunu büyük ölçüde kaçan yoldaşlarına ilettiği biliniyor. ailede. Akhmed o zamana kadar cezasını Vladikavkaz "Lesozavod" IK-1'de çekiyordu.ve iddiaya göre Gürcülerin kendileri için planlarını ne uykuda ne de ruhen bilmiyordu.

Ahmed, üç hafta sonra maviden bir şimşek gibi, iyi kişisel nedenlerle Dubai "yaklaşımından" "çekimsiz kaldığını" duyurdu. Edindiğimiz bilgilere göre bu, Osetyalı en yaşlı hukuk hırsızı Elbrus Gogichaev, namı diğer Abuz'un bunun için özel olarak bölgesine gitmesinden sonra oldu ve Gela Kardava, Ahmed'in Dubai'den gelen teklifi alenen reddetmesi halinde bir ay içinde ikinci bir "yaklaşım" sözü verdi. . Akhmed'in anlaşmanın üzerine düşen kısmını derhal yerine getirmesine ve hatta konuyla ilgili tüm alıcılara SMS göndermesine rağmen, Ded Khasan'ın öldürülmesi nedeniyle sözü gecikmeli olarak aldığını kabul etmek gerekir.

Ahmed'in taç giyme töreni, onarılamaz bir kayıp nedeniyle şoktan zar zor kurtulan, tamamen cesareti kırılmış "büyükbabanın" hırsızlarının ilk personel kararıydı. İlk durumda olduğu gibi, Ahmed'e ikinci "yaklaşım" kişisel değildi - onunla birlikte "büyükbaba" klanı üç veya dört hırsızla daha dolduruldu: St.Petersburg'da "kan lordu" Dato Sebiskveradze'yi kesen Zviad Tbilissky . Petersburg, Roland Chikvaidze, Gudauta'daki Rashad Gyandzhinsky'nin yanı sıra Emin Adjikabulsky ve bazı rivayetlere göre bugün Guli karşıtı kampanyanın yüzü olarak selamlanan Rafik Masallinsky. Aksine, o zamanlar özel bir duygusal yükseliş yaşayan Gürcüler ,Ahmed'in bir hakaret ve ihanet olarak "yeniden sertifikalandırılması". Daha sonra, Zviad dışında herkes otoritenin tanınmasıyla ilgili sorunlar yaşadı.

Ahmed , Yelets'te Vitalik Avdiyan ile bir çatışmanın ardından 2014 yılında kısa bir süre meşruiyetini kaybetti . Oniani yüzünden Gürcüler ve Vitalik'in kendi puanları olduğu için, görünüşe göre her iki tarafta da kendisine düşman yaratmamaya karar verdi ve kısa süre sonra Akhmed'in çağrılmasına izin verdi. Bundan sonra Ahmed, Moskova'ya getirilene kadar ülkenin birçok yerinde yuvarlandı.

Jojobet'in Matroska'da nasıl karşılanacağı büyük ölçüde diğer hırsızlarının kaderine bağlıydı. Bu nedenle Dzhangveladze liderliğindeki Gürcüler, Dato ile yaşanan olaydan sonra Butyrka'dan Matroska'ya nakledilen Sutuly'ye baskı yaptı.Gldansky, Ahmed'i hırsız olarak tanımasın diye. Üstelik Sutuly, Ahmed'in reddedilen "vaftiz babalarından" biriydi. "O nasıl bir hırsız?" - Gürcüler, "hırsızları kendisi reddederse" diye sordu. Ahmed, kendisine yaklaşan birçok kişinin kendisini şahsen tanımadığını ve rızasını sormadığını söyleyerek buna itiraz etti. Genel olarak, Akhmed'in argümanları Gürcüler için ikna edici görünmüyordu, çünkü birincisi, Akhmed o zamanlar 5-6 hırsızla temas halindeydi ve ikincisi, hemen reddetti, ancak Ded Hasan ustaca "ayakkabı değiştirdikten" sonra. Ancak buna rağmen Sütuly, "7/24" sporla uğraşan "Akhmed'e hırsız olmadığını söylemeye cesaret edemedi. Gürcüler elbette Ahmed'e çok kızdılar ve durumu böyle bırakmamayı umuyorlar.

Genel olarak, Gürcüler ve Çeçenler arasındaki ilişkiler, gerçekten de son zamanlarda bazen hırsızların ötesine geçti. Gürcü hukuk hırsızı Ruslan Gegechkori, diğer adıyla Genç Hat ile Tyva'daki IK-1'de Çeçenya ve Dağıstan'dan mahkum edilmiş İslami radikaller arasındaki sansasyonel çatışmayı hatırlamak yeterli . Bununla birlikte, her şey çok daha erken başladı, hırsızlar "hukukta": Georgy Uglava, namı diğer Takhi (bugün Trans-Baykal gayri resmi genç gençlik hareketi "A.U.E." ortak fon" , Aralık 2006'da Çeçenler "Genatsvale" restoranında dövüldü.. Birkaç ay sonra Takhi'nin kafasına kül tablası ile vuran Adlan isimli şahıs, Moskova Devlet Üniversitesi önünde sopalarla dövülerek öldürüldü. Çeçenya Devlet Başkanı'nın tepkisi son derece sert oldu. Öldürülen her Çeçen için Kadırov'un 80 hırsızı öldürmekle tehdit ettiğini söylüyorlar. Ancak makul insanlar, Ramzan'a heyecanlanmamasını ve hırsızlarla ortak bir dil bulmasını tavsiye ettiler. Kısa süre sonra Grozni'nin hukuk hırsızlarına yönelik politikasında bir çözülme oldu. Birincisi, 2011'den bu yana Çeçen unvanlıların sayısı ikiye katlandı. İkincisi, 2014'te benzeri görülmemiş bir kombinasyonÇeçen hukuk hırsızı Aziz Batukaev'in Kırgızistan'daki cezaevinden erken tahliyesi ve altın bir tabanca taşımasıyla ve Devlet duvarları içinde milletvekili Zhuravlev ile kavga etmesiyle tanınan Kadırov'un en yakın iş arkadaşı Adam Delimhanov'un özel uçağıyla Çeçenya'ya nakledilmesi hakkında Duma. Bu süreçlerdeki rolüne bakılırsa Adam, Çeçenistan'ın liderliğinde hırsızlar dünyasının başındadır.

Çeçenya yetkilileri, politikalarının güvenilir bir şefi olacak, aynı zamanda hırsızlarla müzakere edebilecek ve yer yer hapsedilmiş İslamcıları etkileyebilecek Çeçen "1 No'lu hırsız" rolü için bir aday seçmek için uzun zaman aldı. özgürlükten yoksun bırakma. Grozni'deki en yaşlı hırsız Hüseyin Slepoy, hevesli bir uyuşturucu bağımlısı olarak profesyonel seçimi geçemedi. Aynı nedenle, İslam Bolşoy, bir sonraki gözaltı sırasında kokain izleri bulunan idrar testlerinde hizadan düştü. Gilani Sedoy, fiziksel formuna tüm saygımla, "ilk numarayı" çekmiyor: adını zaten birkaç kez kaybetti ve yalnızca Ramzan'ın çevresi tarafından kandırılan Shakro Molodoy'un iyiliği sayesinde geri verdi. Ayrıca Gilani, bir hırsızın bir "adamı" özellikle ayaklarıyla dövmesi kabul edilemez görüldüğü için ağda çıkan ve mahkumlara darbe uyguladığı videoya güvenilirlik katmadı.

Sonuç olarak “Kadirovtsi”, Aziz'e bahse girerek, bölgede ektiği kenevir tarlasına , Maskhadov ve Basayev'in portrelerine ve duvarlara astığı CRI bayrağına gözlerini yumdu. onun sözde hücresi. Görünüşe göre Çeçenya'nın yönetici çevrelerinin Batukaev'in ideolojik önceliklerinde bir değişiklik üzerinde anlaşmaları zor olmadı. Batukaev'e Grozni'ye vardığında , belki de Gerard Depardieu'dan daha hızlı, ancak daha az tantanayla Rus vatandaşlığı verildi. Ardından bir saplantıdan uyanan en üst düzeydeki Kırgız makamları Aziz'i geri talep edince Çeçenya'da hakkında silah bulundurmaktan ceza davası açıp üç yıl hapis cezasına çarptırdılar. Belgelere göre Aziz cezasını Çeçenya'da IK-2 Chernokozovo'da çekmiş., ancak çok sayıda fotoğrafın da gösterdiği gibi, aslında kaçaktı. Aziz'in son "iş gezisi" ne kadar rahat geçse de süresi birkaç gün önce dolmuştur...

© 2023 Tüm hakları Saklıdır.
Şartlar ve Koşullar  |   Gizlilik ve Çerez Politikası