Jojobet Sitesi

Ukrayna kaçakçılığının çıplak kralı mı yoksa bir FSB ajanı mı?

Kurshutov Seyar

Kurshutov. Bir fotoğrafın hikayesi


2015'te veya 2016'da Facebook sayfasında paylaştığı bir fotoğraf, Kurshutov'un daha önce bilinmeyen bağlantıları hakkında çok şey anlattı. Üzerinde, Seyar Kurshutov (parlak kırmızı bir beyzbol şapkasıyla), yaşlı bir adam olan Gleb Lobov, Vladimir Skorobagach ve Vitaly Kopylenko (soldan sağa) eşliğinde tatile gittiği Athos Manastırı'nın zemininde poz veriyor. ). Pek çok Ukraynalı Kopylenko'yu tanıyor: bu profesyonel boksör (orta sıklet) birçok şampiyonluk kemeri kazandı. Ancak diğer ikisi çok daha az ünlü ve tamamen skandal.


Seyar Kurshutov (parlak kırmızı bir beyzbol şapkasıyla), yaşlı bir adam olan Gleb Lobov, Vladimir Skorobagach ve Vitaly Kopylenko (soldan sağa) eşliğinde tatile gittiği Athos Manastırı'nın arka planında poz veriyor.


1994-96'da Gleb Lobov "Ukrinmash" Araştırma Enstitüsü'nün ihracat departmanında çalıştı, ardından beş yıl boyunca Kiev gümrüklerinde müfettiş ve baş müfettiş olarak çalıştı, ardından malların gümrükten çekilmesiyle ilgilenen kendi LLC "Grisan" ı kurdu. 2009'dan beri, West-Logistic-Group'un (Kiev Bölgesel Gümrüğü'nün 5 numaralı gümrük terminali) sahibidir. 2011 yılında Lobov, başkaları için gümrükleme hizmetlerine ek olarak kendi ihracat ve ithalatını yapan Torgdial Export-Import Company LLC'yi kurdu. Lobov, Odessa, Kharkov ve Donbass'ta büyük bağlantıları olan Kiev gümrüklerinde çok etkili bir kişi olarak adlandırılıyordu. Ancak asıl mesele, Lobov'un vaftiz babası ve Tsarskoye Selo'daki komşusu Anatoly Makarenko'ya böyle bir başarı borçlu olmasıdır. 90'ların sonlarında Lobov ve Makarenko, Kiev gümrüklerinde birlikte çalıştılar, ardından Makarenko terfi aldı.


Bu arada, Kurshutov'un Lobov'a ne kadar dostça sarıldığına dikkat edin - onun bir "yardımcı" olduğunu hemen görebilirsiniz! Ve Lobov'un seyahat tutkusu göz önüne alındığında, gezinin ana organizatörü olduğunu güvenle varsayabiliriz. Kaçakçılar neden tam olarak kutsal yerlere günahları kefaret etmeyi veya Tanrı'ya "getirmeyi" gerçekten umdular? Görünüşe göre fikir, Kurshutov'un ikinci arkadaşı - bir Kharkov iş adamı, Kharkov şehri (5-7 toplantı) ve bölgesel (7-8 toplantı) konseyleri yardımcısı Vladimir Skorobagach tarafından sunuldu. Uzun yıllar, özellikle seçimlerin arifesinde, UOC-MP'nin dindar bir cemaati imajını yarattı ve Kharkiv piskoposluğunun kiliselerine para ayırmadı. Bunun yanı sıra, 2006-2010'da merhum Gennady Kernes'in takımının bir parçası olan Skorobogach  . Kharkiv Şehir Meclisi'ndeki  "Genç Bölgeler" milletvekili grubuna başkanlık etti. Siyasi kariyeri 2014 yılında “çöp aklanması” ile son buldu, ardından tanktan çıkan Skorobagach, Rönesans partisine, 2019'da ise Ömür Boyu Muhalefet Platformu'na katıldı.


Görünüşe göre "gümrük memurları" Kurshutov ve Lobov'u bu Kharkov "dindar" Russophile ile bağlayan nedir? Çok basit: Skorobagach, 2012'den beri Vitaliy Khomutynnik'in bir arkadaşı ve iş ortağıdır ve  onun yardımıyla Ukrayna'ya büyük miktarlarda Brezilya eti ("Kharkov Kasabı" takma adını almıştır) ve diğer şüpheli malları ithal etmiştir. Khomutynnik, 6-7 toplantılık Rada'da gümrük ve vergi politikası komitelerine başkanlık etti ve Yankoviç döneminde Ukrayna gümrüklerinin kontrol kollarından birini elinde tuttu.


Ve şimdi ne oluyor: Bu fotoğrafta Yuşçenko dönemi (Lobov-Makarenko), Yanukoviç dönemi (Skorobagach-Khomutynnik) ve Maidan sonrası 2014-2015 gümrük mafyasıyla yakından ilişkili insanları görüyoruz. (yine Lobov-Makarenko), şirketi Seyar Kurshutov olan! Makarenko'nun Ukrayna baş gümrük memuru görevinden istifa etmesinden sonra kim, halefi Likarchuk ile hemen ortak bir dil buldu ...


© 2023 Tüm hakları Saklıdır.
Şartlar ve Koşullar  |   Gizlilik ve Çerez Politikası